Tbilisi accuses Russia of unwillingness to carry out talks in constructive manner
PanARMENIAN.Net - Russia does not want to negotiate with the Georgian side in a constructive manner, Georgian Foreign Ministry said in its official statement.
"Any relations, which Russian authorities engage in with South Ossetia and Abkhazia are in violation of universally recognized norms and principles of international law as well as obligations of Russia undertaken on international arena," the statement said.
This statement was response to submission of Agreement with Sukhumi on cooperation in customs sphere to State Duma by the Russian President Dmitry Medvedev.
"It is noteworthy that neither present nor any other so-called "international agreements" concluded between Russian Federation and Georgia's occupied regions have any legal effect and are applicable in international relations, as Abkhazia and Tskhinvali Region/South Ossetia represent integral parts of Georgia and do not have a status of subjects of international law," Foreign Ministry’s statement says.
Moreover, Tbilisi states that "in circumstances when Georgian side expresses its readiness to resolve all outstanding issues between Georgia and Russia and is undertaking concrete efforts in this direction, the recent step of the President of Russian Federation once again makes it clear that Russian side is not willing to proceed with negotiations with Georgia in a constructive manner," the statement says.
The Georgian Foreign Ministry notes that Russian side continuously tries to instill "new reality" created by Russia, however neither Georgia nor international community will legitimize or tolerate this reality, according to Trend.