ԱՄՆ-ն կարեւորում է էվոլյուցիոն փոփոխությունները Հայաստանում
Այն, որ 2006 թվականի հուլիսից Երեւանում չկա ԱՄՆ դեսպան, որոշ չափով բացասաբար է անդրադառնում հայ-ամերիկյան հարաբերությունների վրա: Ընթացիկ տարում Հայաստանում սպասվոմ են խորհրդարանական ընտրություններ եւ, հավանաբար, քաղաքական գործիչներն առանց ուշադրության չեն թողնի նաեւ հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցը, որը Թուրքիան փակել է 1993 թվականին: Այս հարցերի շուրջ քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ PanARMENIAN.Net-ին է պատմել Միջազգային քաղաքականության հետազոտման հայկական խմբի փորձագետ (Armenian International Police Research Group-AIPRG, Washingtwn.DC) Ռիչարդ Գիրագոսյանը:
Էրկուտ Էմչիօղլի.
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության գլխավոր գերակայություններն անփոփոխ կմնան
17 հունվարի 2007
Էրկուտ Էմչիօղլի
2007 թվականը որոշ առումով բեկումնային կդառան Թուրքիայի համար: Երկրում կլինի նոր նախագահ եւ նոր խորհրդարան: Ավելին, այժմ երկրում վերաիմաստավորվում է ազգային ինքնագիտակցությունը եւ այն բանից, թե որ ուղիով կընթանա Թուրքիան` դեպի Արեւմուտք թե դեպի Արեւելք, կախված է ուժերի բաշխումը տարածաշրջանում: Թուրքական հասարակության ներկայիս վիճակի մասին PanARMENIAN.Net-ին է պատմել ARI Movement կազմակերպության միջազգային հարաբերությունների գծով համակարգող Էրկուտ Էմչիօղլուն: