Սիրիայում քիմիական զենքի ոչնչացման համար նախատեսված միջոցները վերջանում են
PanARMENIAN.Net - Նոյեմբերի սկզբին Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությանը (ՔԶԱԿ) հաջողվել է հավաքել մոտ 13,5 մլն դոլար, սակայն այդ միջոցները մինչև ամսվա վերջ կարող են ավարտվել, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը կազմակերպության վրա հղումով:
«Ըստ քարտուղարության գնահատականի, կադրային ռեսուրները, որոնք ունի կազմակերպությունը, կկարողանան ապահովել գործողության իրագործումը Սիրիայում 2013 թվականի հոկտեմբերին ու նոյեմբերին»,-ասվում է փաստաթղթի տեքստում: Այդ ժամանակ կազմակերպության հաշվեհամարին կար 5,4 մլն դոլար:
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մերի Հարֆն, իր հերթին մեկնաբանելով իրավիճակը, անհամաձայնություն է հայտնել ՔԶԱԿ գնահատականի հետ: Ըստ նրա, միայն ԱՄՆ-ն Սիրիայում գործողության անցկացման համար շուրջ 6 մլն դոլար է հատկացրել, բացի այդ շատ երկրներ աջակցել են տրանսպորտով ու սարքավորումներով, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հարֆը հավելել է, որ չնայած դրան, նախկինի կազմակերպության լրացուցիչ ֆինանսավորման անհրաժեշտություն կա:
Անցած շաբաթ ՔԶԱԿ-ը հայտարարեց գործողության առաջին փուլի ավարտի մասին և քիմիական սարքավորումների ոչնչացման մասին: Բացի այդ, քիմզենքի ստեղծման բոլոր տարրերը Սիրիայում վերահսկվում են, քննարկվում է դրանք Սիրիայի սահմանից դուրս ոչնչացնելու հարցը:
ՔԶԱԿ փորձագետները Սիրիայում են գտնվում 2013 թվականի հոկտեմբերի 1-ից: Կազմակերպությունը գործում է քիմիական արգելման մասին կոնվենցիային միանալու Սիրիայի որոշման շրջանակներում: