Օբամա. Իրանի հետ բանակցությունները կառուցողական են. Պատժամիջոցները կարող են չեղարկվել
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կառուցողական է համարում բանակցություններն Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ: Այդ մասին, ըստ ՏԱՍՍ-ի, ԱՄՆ առաջնորդը հայտարարել է Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսում:
«Մեր աննախադեպ պատժամիջոցների շնորհիվ, որոնք զգալի ազդեցություն ունեցան Իրանի տնտեսության վրա, Թեհրանի ներկայացուցիչները նստեցին բանակցությունների սեղանի շուրջ և առաջին անգամ լրջորեն տրամադրված են հավաստիացնելու համաշխարհային հանրությանը, որ իրենց միջուկային ծրագիրը ռազմական չէ»,-ասել է Օբաման: «Մենք ծրագիր ներկայացրեցինք Իրանին, որը թույլ կտա նրան բավարարել խաղաղ կարիքներն էներգետիկայում: Նրանց առաջնորդները պնդում են, որ միջուկային զենք չեն մշակում: Եթե դա ճիշտ է, նրանք կարող են հավաստիացնել դրանում հանրությանը ստուգման ենթակա միջոցներով»,-ասել է Օբաման՝ նշելով, որ դա թույլ կտա Իրանին դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից:
Թեհրանը տարբեր մակարդակներում բազմիցս է հայտարարել, որ մինչ նոյեմբերի 24-ը հնարավոր է համապարփակ համաձայնագրի կնքումը միջուկային ծրագրի վերաբերյալ: Նոյեմբերի 9-10-ին Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում տեղի կունենա Իրանի պատվիրակության հերթական հանդիպումը միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցողների հետ: Հանդիպմանը կմասնակցեն ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության գծով գերագվույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը և Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը: