Հայ շախմատիստները կմասնակցեն «Aeroflot Open 2009» շախմատի միջազգային փառատոնին
PanARMENIAN.Net - 26 հայ շախմատիստներ, այդ թվում 2008թ. օլիմպիական չեմպիոններ, գրոսմայստերներ Գաբրիել Սարգսյանը, Արտաշես Մինասյանը, Տիգրան Պետրոսյանը եւ երկրի չեմպիոն Արման Փաշիկյանը, կմասնակցեն «Aeroflot Open 2009» շախմատի միջազգային փառատոնին: Թվով ութերորդ «Aeroflot Open»-ը տեղի կունենա փետրվարի 16-27 Մոսկվայում «Իզմայլովո» խոշոր զբոսաշրջային համալիրում:
Մրցաշարի մասնակիցների համար նախատեսված է փառատոնի պատմության մեջ ամենամեծ մրցանակային հիմնադրամը` 180 000 եվրո: Փառատոնի շրջանակներում այս անգամ մրցաշարներից բացի կանցկացվի նաեւ ընտրություն 2009թ, աշխարհի բլից առաջնության համար:
Չորս բաց մրցաշարերը (A1, A2,B եւ C) կկազմվեն ըստ իրենց մասնակիցների վարկանիշների եւ կանցկացվեն շվեյցարական համակարգով` 9 փուլով:
Մրցաշարերի մրցանակային հիմնադրամ. A1 (վարկանիշը 2549-ից բարձր)` 70 000 եվրո, A 2 (վարկանիշը 2339-2549)` 36 000 եվրո, B (վարկանիշը 2199-2400)` 19 500 եվրո; C (վարկանիշը 2199 ցածր)` 12 000 եվրո: Մրցաշարի մասնակիցներին կհանձնվեն նաեւ մրցանակներ ու պարգեւներ, իսկ A1 մրացաշարի հաղթողը կհրավիրվի Դորթմունդի գերմրցաշարին, որը տեղի կունենա 2009թ. հուլիսի 2-12-ը:
Բացառիկ դեպքերում կազմկոմիտեն կարող է թույլ տալ շախմատիստին խաղալ բարձր վարկանիշ ունեցող շախմատիստների մրցաշարում: