July 18, 2010 - 19:31 AMT  21:57 GMT
"Azerbaijan was reminded of inadmissibility of blackmail and resumption of hostilities,” the political analyst said.
Sledgehammer instigators planned to assassinate outstanding public figures
July 18, 2010 - 19:22 AMT  21:57 GMT
Slain Armenian-Turkish journalist Hrant Dink was the first “elected target” of instigators of the Sledgehammer (Bayloz) plan, a suspected military plot to overthrow the government.
Levon Melik-Shahnazaryan: Baku expected “a schedule of Armenian troops withdrawal from Karabakh” to be signed in Almaty
July 18, 2010 - 19:16 AMT  21:57 GMT
“The OSCE reminded Azerbaijan of its destructive policy through mentioning and rejecting Baku's ungrounded claims in the statement,” the expert said.
Ahmet Davutoglu” opening of border with Armenia not discussed
July 18, 2010 - 19:09 AMT  21:57 GMT
"Opening of the border is not discussed. These news stories are completely wrong," Turkish Foreign Minister said.
Poland can provide Armenia with an outlet to European markets
July 17, 2010 - 17:43 AMT  21:57 GMT
The spring visit of Polish Prime Minister Donald Dusk to Armenia gave renewed impetus to development of bilateral relations. In compliance with the agreement concluded on March 12, 2010, the first sitting of the Armenian-Polish intergovernmental committee resulted in signature of a protocol and memorandum on food safety. Besides, a business forum was held.
Armenia up 4 lines in FIFA Rankings
July 16, 2010 - 14:13 AMT  21:57 GMT
Football: FIFA published the national rankings, where Armenia is the 96th, going up 4 lines with 318 points. New world champions, Spain, top the rankings with 1883 points, followed by the Netherlands (1659 points) and Brazil (1536 points).
Aliyev is concerned to preserve the flow of petrodollars
July 16, 2010 - 12:12 AMT  21:57 GMT
It is already becoming a tradition in Azerbaijan to make inadequate statements before every meeting between the foreign ministers or the presidents of Armenia and Azerbaijan, with the Baku wise men believing they would make Armenia, the OSCE Minsk Group and the world community “return the Azerbaijani native lands”. By the way, these statements are issued while opening just another monument to Heydar Aliyev in some village or, at best, in a regional center in Azerbaijan.
Armenia, cradle of Indo-European civilization
July 13, 2010 - 16:19 AMT  21:57 GMT
In the study of ancient civilizations Armenia often remained on the sidelines, as if she had not been involved in major historical turnovers. The researchers’ interest was almost always confined to the territory of ancient Mesopotamia and Egypt. But, naturally the “factor” of Armenia could not be excluded in the formation of ancient civilizations. There is much evidence to prove it. Nevertheless, for one reason or another Armenia, yet, was left out from the list of possible leaders.
Facebook users restored Armenian interface of the social network
July 12, 2010 - 17:48 AMT  21:57 GMT
Information security was in the focus of discussions over the past week. Armenian bloggers have created wiki.hayqpress.com internet resource as an alternative to largest internet encyclopedia – Wikipedia. The created resource provides unbiased and neutral information on Armenia and Nagorno Karabakh.
Karabakh settlement in the context of Madame Clinton’s visit to Armenia
July 10, 2010 - 12:44 AMT  21:57 GMT
On July 2, Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan met with OSCE MG Co-chairs, Ambassadors Bernard Fassier of France, Robert Bradtke of the U.S. and Igor Popov of Russia as well as Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, who arrived in Yerevan after visiting Artsakh Republic. The parties exchanged views on the situation at the line of contact between NKR and Azerbaijani armed forces. Minister Ohanyan hailed the mediators’ endeavors for achievement of a peaceful and acceptable settlement to the conflict.