April 20, 2012 - 17:00 AMT
Head of Sociometer sociological center Aharon Adibekyan said only 3.5% of voters are aware of parties’ election programs.
Presenting the findings of their regular survey at April 20 press conference, Adibekyan said 17% are familiar with the main provisions, while 51% of voters know the slogans of the parties.
According to the expert, 81% of voters mostly get information about the upcoming elections from TV and 49% focus on posters. Leaflets provide for election awareness of 27% and meetings for 7.5% of voters.
Only 2% of voters get most part of the information from internet, survey indicated.
The study showed that 8% of voters try to track all events, 40.6% follow only major ones, 14.1% of people do not bother to follow any, while 7.7% of respondents have not started to follow the election campaign yet.
37% of survey participants maintained the stance they had, 4.6% hesitated, and 6.2% of voters may pick another favorite.