Baku seeks $431,5 bn. in “damages” from Karabakh
PanARMENIAN.Net - Azeri Ministry of Economic development assessed the “total damage” inflicted to Azerbaijan as a result of a so-called Armenian “occupation,” or rather, liberation of historical Armenian lands.Azeri calculations boiled down to an astronomical sum of $431,5 bn. Azeri Ministries of Ecology and Economic Development, as well as a State Committee on Refugee and IDPs Affairs had a hand in cooking up the figure. Moreover, as Baku assures the damage assessment is still in progress.
Clearly, the “assessment” came as a result of Astana-hosted international congress of appraisers where Baku was instructed to develop the standards of assessing the damages suffered in the international conflict.
Moreover, calls to sue Armenia in international court for economic damages are becoming louder in Baku.
One may suppose, the “total damages” will be growing in proportion to the frequency of those calls.
Back in 2005, Azeri assessed a similar damage at $26,5 bn, with the figure having magically swollen up by over 16 times in 7 years.
Obviously, Baku has finally realized that the Nagorno Karabakh Republic will never become a part of the country propagating hatred towards Armenian nation and bringing up a generation of axe-killers.
So, to have something to show for it, Azerbaijan, with over a $22 bn state budget, is trying to make a market of Karabakh.