Armenian Film Festival to Be Held in San Paolo
PanARMENIAN.Net - Ararat: Armenian and Diaspora Cinema Masters Film Festival will be held in San Paolo, Brazil. The event marks the the 15th anniversary of Armenia's independence. Films by Sergey Paradjanov, Vigen Chaldranyan, Albert Mkrtchyan and Ruben Kochar will be screened at the Festival. Atom Egoyan, Henry Vernoy and Robert Keshishyan will represent the Armenian Diaspora at the event. A total of 11 pictures will be screened.
The Festival is organized with participation of the Armenian Consulate General in Brazil, Armenian Ministry of Culture and San Paolo Culture Center. Armenia: a Country of Ancestors exhibition by Norayr Shahinyan young photographer from Brazil will also open at the Center. 30 photos out of more than 10 thousand shot in Armenia in 2004 will be shown, reports the Press Service of the Armenian MFA.