PanARMENIAN.Net - The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 348 to reach 158,296 on Tuesday, December 29 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1267 more people have recovered, 22 patients have died from Covid-19, while two others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 2483 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 140,942 people have recovered, 2797 have died from the coronavirus in the country, while 676 others carrying the virus have died from other causes.