Names of prominent Jews of Armenia may be immortalized in Yerevan Victory Park
PanARMENIAN.Net - Names of prominent Jews of Armenia may be immortalized in Yerevan Victory Park. President of the Jewish community of Armenia Rimma Varzhapetyan visited Jerusalem to attract funding from Jewish National Fund (KKL).
"In March, with support of the Jewish National Fund in honor of 60th anniversary of Israel's independence the Alley of Friendship was opened in the Victory Park in Yerevan, " deputy general director of the Jewish National Fund Yigal Yassin said. Saying that Ms. Varzhapetyan suggests to implement a number of projects in Armenia, Yigal Yassin mentioned, that "at the moment we are studying these proposals, but we cannot yet give any positive or negative response".
However, as IzRus reported, quoting Yigal Yassin, preference is given to immortalizing the prominent figures of Jewish Diaspora in Israel.