Ahmet Turk to face trial
PanARMENIAN.Net - A Turkish state prosecutor opened an inquiry targeting Ahmet Turk, Chairman of banned pro-Kurdish Party (DTP) on Tuesday after he said that a jailed militant PKK leader advised the party's legislators to stay in parliament.
The Ankara State Prosecutors' Office said in a statement that it had opened a judicial inquiry based on allegations that Turk had glorified criminals and their acts and encouraged hatred in society, state-run Anatolia news agency reported.
In the meantime, the Turkey's Criminal Intelligence and Investigative Bureau is conducting investigation under Article 215 (Praising the offense or the offender) and 216 (Provoking people to be rancorous and hostile) of the country's criminal code.
"Turkey's democratic forces, intellectuals, writers and scholars stressed the importance continuing discussions over Kurdish issue in Parliament. I met my lawyer Wednesday on Imrali Ocalan island and said I disapproved the waiver of parliamentary mandates,", Anatolia news agency quotes Ahmet Turk as saying.