PanARMENIAN.Net - On June 26, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan attended Bridge Artsakh-2010 Second Economic Forum.
“I welcome the participants of the Forum and wish all of you successful and efficient work. Holding this important event in Artsakh, which has already become a kind tradition, is very much promising. I express my gratitude to the event’s organizers. It is a good opportunity to be introduced on site with economic potential and development prospects of our republic, discussing issues representing mutual interest in warm and ingenuous atmosphere, introducing Artsakh to the world,” Mr. Sahakyan said in his opening remarks.
“Every effort for development of bilateral ties and contacts with Armenian and foreign partners, establishing mutually beneficial cooperation is rated high in Nagorno Karabakh. We are open for such cooperation and are ready to discuss any constructive suggestion. Favorable conditions for successful realization of investment programs and further developing entrepreneurship have been created in our country. Such undertakings also add evidence to that. I hope that practical discussions and efficient dialogue will be extended within the frameworks of the forum that will be useful for business circles of Artsakh and other countries,” he said, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.