Ilham Aliyev happy with visit of OSCE Minsk Group to Nakhichevan
PanARMENIAN.Net - On October 6, Azerbaijani President Ilham Aliyev received OSCE Minsk Group Co-Chairs Bernard Fassier (France), Robert Bradtke (U.S.) and Igor Popov (Russia), members of the OSCE assessment mission on the territories around Nagorno Karabakh, as well as personal representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk.
Ilham Aliyev was happy to greet the OSCE assessment mission in Nakhichevan and estimated the visit as a positive factor.
Attaching importance to presence of representatives of the UNHCR in the assessment mission, the Azerbaijani President said he strongly believes that an “unbiased report will be prepared” based on the results of the current visits and mission observations on territories around Nagorno Karabakh, reported the Azerbaijani President’s official website.