PanARMENIAN.Net - Europe's new international referees have been given a wealth of invaluable advice by UEFA's chief refereeing officer Pierluigi Collina at a UEFA course in Turkey.
Collina, who took charge of the biggest fixtures in world and European football during his own distinguished career, is now deploying his vast experience as UEFA's chief refereeing officer. He imparted essential wisdom mixed with well-chosen warnings to 43 newcomers hailing from 28 European national associations at the 21st UEFA Introductory Course for International Referees in the Mediterranean city of Antalya.
"It's a great privilege for you," Collina told the match officials. "You are among the top referees in the world – it's also a great responsibility. You have to be proud and you have to be committed. You will be part of the very top in world football. Top football means top referees,” Collina said.
The newcomers to the FIFA list were made aware of the necessity to constantly seek improvement and know their strengths and weaknesses. "You can always learn," said Collina. "Try to improve all the time and do not be afraid to change." The referees were urged to create their own success through diligent preparation. "If you fail to prepare, you prepare to fail," UEFA official website quoted Collina as saying.