Berezovsky signs 1.5-year contract with Dynamo Moscow![]() February 2, 2012 - 16:24 AMT PanARMENIAN.Net - Armenia goalkeeper Roman Berezovsky confirmed his official transfer to Dynamo Moscow FC. “We officially signed a 1.5-year contract; I’ll take maximum efforts to help the club thrive,” RIA Novosti quoted Berezovsky as saying. Armenia goalkeeper will replace Anton Shunin, who suffered an injury during the 32nd round of Russia’s championship vs. FC Rubin Kazan. Berezovsky was a Dynamo Moscow keeper from 2002 to 2005, playing 88 matches in Russian championships.
![]() ![]() Armenia’s Narek Manasyan (92kg) won Armenia’s second silver medal at the European Boxing Championships 2024 on April 28. Armenian gymnast, Olympic bronze medalist Artur Davtyan has reached the finals of the World Cup. Gor Manvelyan has denied reports alleging that he has expressed a desire to one day play for the French national team. Roma midfielder Henrikh Mkhitaryan is not considering FC Spartak Moscow as his next haven, according to fresh reports. ![]() ![]() Partner news | ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |