Armenia should be concerned about Russian- American Close Relations on Gabalin Radar
PanARMENIAN.Net - "The domestic resources of the political gamers have changed because of the financial and economic crisis in the world," said Armen Ashotyan, RA NA deputy, chairperson on Regular Parliamentary Commission on the issues of Education and Science.
As he says although the US new administration has been working for only a month and a half, it is changing its priorities in the foreign policy, particularly towards Russia. No changes have taken place in the field of interests that Russian and American parties have; simply the rules of the game have changed.
Speaking about the foreign and regional policy, it is worth mentioning that the elections due to take place in Iran are very important for Armenia , as well as Iran-Turkey relations.