PanARMENIAN.Net - Between mid-1993 and May 1994, short-term cease-fire was achieved 6 times, which was agreed by Baku and Stepanakert, under Russia's mediation. They were bilateral agreements, without Yerevan's participation, Vladimir Kazimirov, Deputy Chairman of the Russian Diplomats' Association, leader of the Russian mediation mission, Plenipotentiary of the RF President on Nagorno Karabagh between April 1992 and September 1996, and a member of the OSCE Minsk Group from Russia, told a news conference in Stepanakert.
According to him, an agreement on long-term cease-fire in the Azerbaijani-Karabakh conflict was achieved under Russia's mediation, the initial priority of which was in the soonest cessation of the large-scale hostilities.
The diplomat excludes any military solution to the conflict. According to him, the international community will negatively respond to resumption of hostilities.
"Military activities will hardly resolve the issue: a new turn in a madness spiral will pass, and the parties will sooner or later have to negotiate, the losses being quite great. The approximate balance of forces testifies that no blitzkrieg, taken place in Serbian Kraina, can be applicable for this region," the diplomat noted, adding that there would hardy be any great international powers fostering the hostilities.
According to Vladimir Kazimirov, the Azerbaijani-Karabakh conflict is much more glaring than any other.
"It has a great pre-history and is considerably burdened with it. So, the goal in this case is more complicated than lifting mutual claims in the conflict. The matter is not only to suppress the conflict, but also to cease the century-old hostility and conflicts between the Armenians and Azerbaijanis, to find a way to their historical conciliation."
The diplomat thinks that the region's significance has considerably increased for the last decades.
"The region is strategically significant and, at the same time, highly explosive. These peculiarities of the region require extreme caution in the actions," Kazimirov said.