Բաքվում ձերբակալել են Ալիևների կլանի գլխավոր քննադատներից մեկին՝ լրագրող Իսմայլովային
PanARMENIAN.Net - Բաքվի դատարանը դեկտեմբերի 5-ին երկու ամսով ձերբակալել է ընդդիմադիր լրագորղ Խադիջա Իսմայլովային, որին մեղադրում են իր գործընկերներից մեկին՝ լրագրող Թուրալ Մուստաֆաևին, ինքնասպանության փորձի հասցնելու մեջ: Եթե լրագրողուհուն մեղավոր ճանաչեն, նրան սպառնում է մինչև 7 տարվա ազատազրկում:
ԵԱՀԿ լրատվամիջոցների ազատության գծով ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը վճռականորեն դատապարտել է լրագրողուհու ձերբակալությունը: «Իսմայլովայի ձերբակալությունը ոչ այլ ինչ է, քան կազմակերպված ահաբեկում, որն ազատ ու քննադատ ձայների ճնշմանն ուղղված շարունակական արաշվի մաս է կազմում»,-ասվում է Միյատովիչի հայտարարության մեջ, որով նա հանդես եկավ դեկտեմբերի 5-ին Բազելում ընթացող ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի 21-րդ նիստում, գրում է Contact.az-ը:
Haqqin.az-ը նշում է, որ փետրվարին Իսմայլովան մի փաստաթուղթ էր տարածել, որտեղ ասվում էր, որ ազգային անվտանգության նախարարությունը մի քանի մարդու է անդամագրել ընդդիմադիր կուսակցություններից: Նա հայտարարեց, որ այդ նյութերը նրան փոխանցել է ազգային անվտանգության նախկին սպա Ռամին Նագիևը, որն այժմ Ֆրանսիայում է բնակվում: Նրան մեղադրանք է ներկայացվել Ադրբեջանի ՔՕ 284.2 հոդվածով՝ պետական գաղտնիքի հրապարկում:
Իսմայլովան առաջին հերթին հայտնի է ադրբեջանական վերնախավի շարքերում կոռուպցիայի բացահայտման դեպքերով, այդ թվում Ալիևների-Փաշաևների կլանի բազմամիլիարդանոց բիզնեսին ու ունեցվածքին նվիրված հրապարակումներով: Նա իշխող ռեժիմի ամենահետևողական քննադատներից է, ուստի մշտապես գտնվել է իշխանությունների ճնշման ներքո՝ նրա դեմ դատաքննություն է վարվել, նրան հալածել են իշխանամետ ԶԼՄ-ներում, ինտիմ մանրամասներ են հրապարակել նրա անձնական կյանքից: