Դիարբեքիրում ոստիկանության ուժեղացված ուժեր են տեղակայվել
PanARMENIAN.Net - Ոստիկանության ուժեղացված ուժեր են տեղակայվել Թուրքիայի արևելքում գտնվող Դիարբեքիրում` երկրի «քրդական մայրաքաղաքում», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
Հունիսի 7-ին Թուրքիայում կանցնեն խորհրդարանական ընտրություններ: Առաջին անգամ ընտրություններին մասնակցում է նաև քրդամետ Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցությունը: Խորհրդարան անցնելու համար, կուսակցությունը պետք է հաղթահարի 10%-անոց արգելքը, փորձագետները տարակարծիք են կանխատեսումներում:
Դիարբեքիրի կենտրոնում շատ են ոստիկանները: Քաղաքի կենտրոնի Դաղ-կապի հրապարակում 3 զրահամեքենա է կանգնած: Գազի փողոցում, որն ացնում է քաղաքի կենտրոնով, ջրանետ մեքենա է կանգնած, իսկ Իզզեթ-Փաշա փողոցում` երկու ոստիկանական զրահամեքենա: Ոստիկանները պարեկում են քաղաքի փողոցները, մեկ ուժեղացված պարեկախմբում, որպես կանոն, 6 մարդ կա:
Ժամանակ առ ժամանակ քաղաքի վրայով ռազմական ուղղաթիռ է պտտվում:
Սակայն իրավիճակը քաղաքում հանգիստ է:
Ամբողջ քաղաքը զարդարված է Ժողովրդա-դեմոկտրատական կուսակցության դրոշակներով, մյուս կուսակցությունների քարոզչությունը գրեթե աննկատ է` միայն քաղաքական օդանավակայանի մոտ ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը նկատել է իշխող ԱԶԿ-ի մեկ պաստառ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի դիմանկարով: Քրդական թաղամասերի խորքում կան նաև միամանդատ թեկնածուների պաստառներ, որոնք ներկայացնում են քրդական ծայրահեղական իսլամիստական կազմակերպություններ:
Տեղաբնակները հավաքվում են Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության քարոզչական վահանակների մոը, քրդական երգեր են երգում և կատարում են ազգային պարեր:
Ուրբաթ օրը Դիարբեքիրում տեղի կունենա Ժողովրդա-դեմոկրատական կուսակցության հանրահավաքը, որտեղ ակնկալվում է կուսակցության առաջնորդ Սելահադդին Դեմիրթաշի ելույթը: Տեղացիները կազմում են, որ հանրահավաքի կմասնակցեն «մի քանի տասնյակից մինչև հարյուր հազար մարդ` ոչ միայն քաղաքի, այլ մոտակա շրջանների բանկիչները»: Այժմ փողոցներում թռուցիկներ են բաժանում` կոչ անելով մասնակցել հանրահավաքին:
16:00-ին Դիարբեքիրում տեղի կունենա ձախակողմյան Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցության հանրահավաքը, որը համարվում է Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը, սակայն հանրահավաքը կարող է չեղյալ հայտարարվել: