ԶԼՄ-ներ. ԻՊ գրոհայինները 80 մարդ են գնդակահարել իրաքյան Մոսուլի մերձակայքում
PanARMENIAN.Net - «Իսլամական պետության» գրոհայիններն առնվազն 80 մարդ են գնդակահարել իրաքյան Մոսուլի արվարձանում` ներառյալ իրավակարգի աշխատակիցների, հայտնել է իրաքյան Alsumaria հեռուստաալիքը սեփական աղբյուրի վրա հղումով:
«ԻՊ գրոհայինները 80 մարդ են գնդակահարել, ներառյալ ոստիկանության աշխատակիցների, զինվորականների և խմբավորման գաղափարխոսությանը դեմ անձնաց Էլ Գազլանի ճամբարի տարածքում` Նայնավա գավառի կենտրոնական մասում»,-հայտնել է ալիքին տեղի աղբյուրը, որը չի ցանկացել հրապարակել իր անունը: Ըստ աղբյուրի, ահաբեկչները մեղադրել են այդ մարդկանց լրտեսության և Իրաքի իշխանությունների հետ համագործակցելու մեջ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
2014-ի հունիսին ԻՊ գրոհայինները, չհանդիպելով դրմադրության, գրավեցին Իրաքի երկրորդ քաղաք Մոսուլը: Իրաքի վարչապետ Հայդեր ալ Աբադին ավելի վաղ խոստացել էր ազատագրել Մոսուլը գրոհայիններից, երբ ավարտվի Էր Ռամադիի գործողությունը: Այդ ծրագրերի մասին է խոսել նաև իրաքյան բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յահյա Ռասուլը:
Մի քանի օր առաջ «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման ահաբեկիչներն առաջին անգամ կին լրագրողի են մահապատժի ենթարկել: 30-ամյա Ռուկիա Հասանն աշխատում էր որպես անկախ լրագրող՝ լուսաբանելով իսլամիստների հսկողության տակ գտնվող տարածքներում կատարվող իրադարձությունները: