Մոսկվայում Ազնավուրի հուշարձանը կկանգնեցվի հայ համայնքի միջոցներով
PanARMENIAN.Net - Մոսկվայում լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հուշարձանը կտեղադրվի: Քաղաքային իշխանություններն այժմ հարցում են իրականացնում բնակիչների շրջանում՝ թե որտեղ տեղակայել այն, գրում է «ՄԿ»-ն:
Ինչպես պատմել է ՌԴ-ում ջավախահայերի համայնքի նախագահ Աղասի Արաբյանը, քաղաքի կենտրոնում Ազնավուրի հուշարձանի կանգնեցման գաղափարին հավանություն են տվել: Սակայն էսքիզի վերջնական ընտրության համար, հարկավոր է որոշել, թե որտեղ լինելու հուշարձանը: Հուշարձանը լինելու է բրոնզից և կանգնեցվելու է հայ համայնքի միջոցներով:
«Եթե մեզ տեղ հատկացնեն երաժշտության տան բակում, մենք մտադիր ենք ամեն օր մեկ ժամ կամ օրը մի քանի անգամ մի քանի րոպե միացնել Ազնավուրի ստեղծագործությունները: Իսկ եթե հուշարձանը կանգնեցվի Զարյադյեում, ինչն ավելի նախընտրելի է, ապա այն կլինի համերգասրահի մուտքի դիմաց: Ազնավուրն իր ամբողջ մանկությունը ռուսական միջավայրում է անցկացրել, նրա ծնողները ռուսերեն են խոսել և նա շատ էր սիրում Մոսկվա այցելել: Այս հուշարձանը ձգողական ուժ կհանդիսանա և կլինի ռուս-ֆրանսիական, ռուս-հայկական և ընդհանրապես բազմազգ բարեկամության խորհրդանիշ»,-ասել է Արաբյանը:
Լեգենդար շանսոնյեն Շառլ Ազնավուրը մահացել է հոկտեմբերի 1-ին 94 տարեկանում: Ազնավուրը, որը վերջերս էր վերադարձել Ճապոնիայում համերգային շրջագայությունից, մահացել է իր տանը՝ Ֆրանսիայի հարավ-արևելքում: