Հալեպահայ. ՌԴ օդուժի շնորհիվ Հալեպի 80%-ը ազատագրված է
PanARMENIAN.Net - Ռուսական զորքերի միջամտությունից հետո սիրիական բանակը բավական առաջխաղացում է գրանցել: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին լրագրողներին հայտնել է հալեպահայ, ՍԴՀԿՀայաստանի վարչության փոխատենապետ Վազգեն Մեսրոպյանը:
Նա ներկայացրել է իրադարձությունները Սիրիայում և հայտնել ներջին նորությունները Սիրիայի հայկական համայնքից:
«Հալեպի 80%-ը գրեթե ազատագրված է, և հուսով եմ՝ մի քանի օրվա ընթացքում կազատագրվեն նաև Հալեպի այն թաղամասերը, որոնք դեռևս ահաբեկիչների ձեռքի տակ են և որտեղից ռմբակոծում են նաև հայկական թաղամասեր», - ասել է Մեսրոպյանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի ռմբակոծությունները չէին հաջողվում, ահաբեկիչները ուժեղանում էին:
«Ահա բեկիչների 1500-ից ավելի ճակատի դեմ սիրական բանակը չէր կարող հաջողություն ունենալ, ուստի և դիմեցին ՌԴ-ին, և արդյունքն ակնհայտ է: Մենք կարծում ենք, որ առնվազն 4-6 ամսից Հալեպը կազատագրվի: ՌԴ-ի օդուժը կոնկրետ ահաբեկիչների կենտրոններ է գլխատում. սա կարևոր է», - ասել է Մեսրոպյանը, գրում է Tert.am-ը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այսօր Սիրիայում 7-8 հազար հայ է մնացել, մինչդեռ պատերազմիվ առաջ այնտեղ մոտ 40 հազար էր բնակվում: Մովսեսյանի տվյալներով՝ Հայաստանում մոտ 10 հազար սիրիահայ կա, սակայն միայն մոտ 1000 հոգի է աշխատում: