Սիրիական բանակը 50 բնակավայր է ազատագրել Հալեպ գավառում
PanARMENIAN.Net - Սիրիական բանակն ազգային պաշտպանության ջոկատների և «Անապատի արծիվներ» աշխարհազորայինների աջակցությամբ մոտ 120 քկմ է ազատագրել` 50 բնակավայր Հալեպ գավառի հարավ-արևելքում: Այս մասին հայտնել է ՌԻԱ Նովոստին իր աղբյուրների վրա հղումով:
Նշվում է, որ կառավարական զորքերն «առաջ են անցնել Իդլիբի ուղղությամբ, Լյուդեհի և Հադդաինի բնակիչները սկսել են վերադառնալ»: Գործողության մասին որոշումն ընդունվել է ռուսական օդուժի կողմից ահաբեկիչների ենթակառուցվածքների ոչնչացումից հետո, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Հոկտեմբերի 26-ին սիրիական զորքերն ակտիվացրեցին հարձակողական գործողությունները: Նշվում էր, որ գրոհայինները մեծ կորուստներ են կրում: Արևմտյան Գուտայի շրջանում ամբողջությամբ ոչնչացվել է «Աջնադ աշ Շամ» խմբավորումը: Հաղորդագրություններ ստացվեցին նաև Սնեյսել և Մահատտա գյուղերի ազատագրման, իսլամիստների հրամանատարական կետերի և հրետանային դիրքերի ոչնչացման մասին:
Նույն օրը սիրիական կառավարական ուժերն ազատագրեցին նաև երկրի գլխավոր ավտոմայրուղու մի մասը:
Մինչդեռ Հալեպն արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Խանասերը, փակ է, քաղաք մտնելն ու քաղաքից դուրս գալն անհնար: Արդեն երկու օր է էլեկտրականություն չկա, խափանված է նաև ջրամատակարարումը: Սննդամթերքի գները գնալով աճում են: Այս մասին հայտնում է Հալեպի «Գանձասար» թերթն իր Facebook-յան էջում:
Մինչդեռ ավելի վաղ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը հայտարարեց, որ հոկտեմբերի սկզբից առնվազն 120.000 մարդ է լքել տները Հալեպում, Համայում և Իդլիբում մարտական գործողությունների պատճառով: