ՀՀ նախագահը Ֆրանսիայում Շումեյքերի հետ քննարկել է ՀՀ–ում կայանալիք COP-17-ի կազմակերպման հարցերը
PanARMENIAN.Net - Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Օվկիանոսի հարցերով 3-րդ համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շումեյքերի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա են դարձել հաջորդ տարի Երևանում կայանալիք Կենսաբազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպմանն ու բովանդակությանը վերաբերող հարցերը։
Նրանք անդրադարձ են կատարել նման խոշոր միջազգային միջոցառումների նշանակությանը՝ ընդգծելով դրանց կարևոր դերը բնապահպանական և գլոբալ խնդիրների համատեքստում միջազգային գործընկերության խորացման գործում։
Խաչատուրյանը ևս մեկ անգամ հաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունն ու հանձնառությունը՝ համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու վերաբերյալ։
«Նման հարթակի հյուրընկալումը միաժամանակ մեծ պատիվ է, սակայն նաև պատասխանատու և պարտավորեցնող առաքելություն է երկրի համար»,–ասել է նա։