Թիես Քլեմենց. Ես հույս եմ հայտնում և մաղթում, որ գալիք տարիների ընթացքում այն կշարունակի առաջ մղել Հայաստանի տնտեսությունը դեպի իր զարգացման հաջորդ փուլը
22 նոյեմբերի 2013
2013-ի փետրվարի դրությամբ Կենտրոնական բանկը թողարկել է 192 տեսակի հոբելյանական մետաղադրամ
21 նոյեմբերի 2013
Հայկական դրամի պատմությունից. Ներդրումային մետաղադրամները
Ի՞նչ է ներդրումային մետաղադրամը: Պատասխանը թաքնված է հենց անվան մեջ՝ մետաղադրամ է, որը ներդրումների առարկա է
18 նոյեմբերի 2013
Ներդրումային կամ ձուլածո մետաղադրամները (ինչպես դրանք հաճախ անվանում են) դրամների մի առանձին խումբ են: Դրվագվում են թանկարժեք մետաղներից՝ ոսկուց և արծաթից (սահմանափակ քանակով նաև պլատինից ու պալադիումից), ի տարբերություն կոլեկցիոն մետաղադրամների, դրվագվում են միայն 999 և ավելի բարձր հարգի թանկարժեք մետաղներից:
Հայաստանում շրջանառվող բոլոր թղթադրամները բարձր պաշտպանվածությամբ ու ամենաբարձր որակի են
16 նոյեմբերի 2013
Խորհրդային ռուբլիները մինչև 1993 թվականի նոյեմբերի 22-ը դեռ շրջանառվում էին, երբ շրջանառության մեջ դրվեց դրամը
13 նոյեմբերի 2013
Հայկական դրամի պատմությունից. Հայաստանին նվիրված խորհրդային հուշամետաղադրամներ
1965 թվականից մինչև 1991 թվականը ԽՍՀՄ-ում թողարկվել են 68 տեսակի հուշամետաղադրամներ
8 նոյեմբերի 2013
1965 թվականից մինչև 1991 թվականը ԽՍՀՄ-ում թողարկված 68 տեսակի հուշամետաղադրամներից երեքը նվիրված են Հայաստանին և հայկական մշակույթին՝ «Երկրաշարժ», «Մատենադարան», «Սասունցի Դավիթ»:
Հայկական դրամի պատմությունից. ԽՍՀՄ շրջանի դրամաշրջանառությունը
Մինչև 1993 թ. նոյեմբերի 22-ը, երբ Հայաստանում շրջանառության մեջ դրվեց ազգային արժույթը, դրամաշրջանառությունն իրականացվում էր ԽՍՀՄ դրամանիշերի միջոցով
5 նոյեմբերի 2013
1924 թ. Խորհրդային Միության կազմավորման հետ, որի կազմում ընդգրկվեց նաև Անդրկովկասը, կառավարությունը որոշեց փոխանակել բոլոր դրամանիշերը ԽՍՀՄ միասնական դրամանիշերով:
1924 թ. ԽՍՀՄ ղեկավարությունը որոշում կայացրեց Անդրկովկասում շրջանառվող բոլոր դրամանիշերը ԽՍՀՄ միասնական նմուշով փոխարինելու մասին
1 նոյեմբերի 2013
Հայաստանի պետական բանկի առաջին բաժանմունքը բացվել է 1893 թ. Երևանում
Հայկական մետաղադրամների պատմությունից. Ղարաբաղի խանությունում հատում էին սեփական մետաղադրամները
Ղարաբաղի գլխավոր դրամահատարանը գտնվում էր Փանահաբադում (Շուշի)
25 հոկտեմբերի 2013
Հիջրայի (մահմեդական տարեգրության) 996 թվականին (մեր տարեգրության 1588 թվական), Ղարաբաղը և մերձակա տարածքները, որոնք գտնվում էին Օսմանյան տիրակալության ներքո, անցնում են Պարսկական միապետների տիրապետության տակ: 18-րդ դարի երկրորդ կեսին Պարսկական տիրակալության իշխանության թուլացման ժամանակահատվածում, տարածաշրջանում ստեղծվում են կիսաանկախ խանություններª Ղարաբաղի, Շիրվանի, Շեքիի, Գյանջայի և այլն: