Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարեւոր է Անկարայի համար
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարեւոր է Անկարայի համար: Այդ մասին Լոնդոնում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուն: Նրա խոսքով, հայ-թուրքական հաշտեցումը չպետք է ընդհատվի: «Հենց այդ պատճառով մենք ամեն հնարավոր բան կանենք, ուշադրություն չենք դարձնի քննադատության վրա, քանի որ գտնում ենք, որ մենք ամեն ինչ ճիշտ ենք անում»,- ասաց Ահմետ Դավութօղլուն:
Մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը` Թուրքիայի արտգործնախարարն ասաց հետեւյալը. «Մենք հարգում ենք յուրաքանչյուր երկրի ներքին ընթացակարգերը: Արձանագրությունների ուղարկումն ու դիտարկումը ՀՀ ՍԴ-ում Հայաստանի ներքին գործն է: Մեզ անհանգստացնում է միայն մի բան` որ ստորագրված Արձանագրությունները չփոփոխվեն»,- նշեց Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարը` ավելացնելով, որ ինքը թուրքական կողմի անհանգստությունները ներկայացրել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ընթացքում, հաղորդում է Anatolian News Agency-ն:
Աֆղանստանի վերաբերյալ Լոնդոնում ընթացող միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում կայացավ Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Ահմետ Դավութօղլուի կարճատեւ հանդիպումը:
Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման ընդունումից հետո սա Էդվարդ Նալբանդյանի առաջին հանդիպումն է Ահմետ Դավութօղլուի հետ: