PanARMENIAN.Net - On November 12-14, Eilat (Israel) will be hosting What? Where? When? intellectual game world championship, which will bring together over 80 teams from around 20 countries. Armenia will be represented by three teams.
The Armenian delegation is sponsored by Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, as well as private organizations.
The Jewish community of Armenia represented by Rimma Varzhapetyan, as well as Israeli Ambassador to Armenia and Georgia Shmuel Meirom also provided great assistance to the delegation.