Iran Could Be Engaged in Active Peacekeeping Activities in Region
PanARMENIAN.Net - "Azerbaijani ex-President Ayaz Mutalibov has never had his own opinion, maybe with the exception of the period when he was the director of the Baku conditioner plant in the 1890-ies. Appointed First Secretary of the Azerbaijani Communist Party Central Committee Mutalibov was fully subordinate to commandant Buniatov, then to the People's Front of Azerbaijan. Now he sounds the interests of those who sheltered him," Armenian political scientist Levon Melik-Shahnazaryan told PanARMENIAN.Net reporter.
When touching upon the negotiation format of the Nagorno Karabakh conflict settlement the political scientist noted it's not bad. "Maybe Iran as well could join the active peacekeeping activities in the region. It is especially actual taking into account the starting opposition between Europe and Islamic world," he said.
To remind, in an interview with IA Regnum Ayaz Mutalibov said the negotiation format must be changed. He also voiced discontent with the present position on Azerbaijan on the Karabakh issue.