Պեսկով.Աշխատանքային խումբը չի լուծի ռուս-թուրքական հարաբերությունների հարցը
PanARMENIAN.Net - Ռուս-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նպատակով աշխատանքային խումբ ստեղծելու Թուրքիայի առաջարկը չի լուծի եղած խնդիրները` դա կարող է անել միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ Անկարան առաջարկում է աշխատանքային խումբ ստեղծել թուրք-ռուսական հարաբերությունների կարգավորման համար:
«Կարծում եմ, այդ առաջարկի պատասխանը կարելի է գտնել նախագահ Պուտինի հայտարարություններում, որոնք արվել են նախօրեին: Նախագահ Պուտինը բավականին հստակ է արտահայտել մեր դիրքորոշումը: Նա ասել է, որ, անկասկած, ինչ-որ շփումներ կան կարգավորման ուղիներ գտնելու նպատակով, սակայն ոչ մի աշխատանքային խումբ այդ խնդիրը լուծել չի կարող»,-ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունաստան այցի ժամանակ ՌԴ նախագահը պարզաբանել էր, որ Մոսկվան Անկարայից կոնկրետ քայլեր է ակնկալում`երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ` մասնավորապես, խոսքը ներողության և վնասի հատուցման մասին է:
Պեսկովը նշել է, որ այս իրավիճակում ամեն ինչ կախված է Թուրքիայի ղեկավարությունից:
«Դա կարող է անել միայն Թուրքիայի ղեկավարությունը, որից, անկասկած, Մոսկվայում ակնկալում են այն գործողությունները, որոնց մասին Պուտինը մեկ անգամ ևս խոսել է Աթեքնում»,-ասել է նախագահի մամուլի քարտուղարը:
Ընթերցեք նաև. Անկարան առաջարկում է աշխատանքային խումբ ստեղծել ՌԴ հետ հարաբերությունների կարգավորման համար