Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը FIFA վարկանիշային աղյուսակում բարձրացել է 4 հորիզոնականով
Ֆուտբոլ. Հուլիսի 14-ին FIFA-ն հրապարակել է ազգային հավաքականների հերթական վարկանիշային աղյուսակը: Հայաստանի հավաքականը նախորդ աղյուսակի համեմատ բարձրացել է 4 հորիզոնականով և 318 միավորով զբաղեցնում է 96-րդ տեղը: Առաջին տեղում 1883 միավորով 2010-ի աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականն է: Երկրորդ տեղում աշխարհի արծաթե մեդալակիր Հոլանդիայի հավաքականն է (1659 միավոր), երրորդ տեղում` Բրազիլիայի հավաքականը (1536): Հայտնի են դարձել ֆուտբոլի Հայաստանի և Վրաստանի երիտասարդական հավաքականների միջև խաղերի ամսաթվերը, որոնք կկայանան 2011թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի շրջանակներում:
Ալիևի գլխավոր մտահոգությունը նավթադոլարների հոսքը պահպանելն է
Կարող է այնպես ստացվել, որ Ալմա Աթայում քննարկվի այն տարածքները վերադարձնելու հարցը, որոնց մասին խոսում է հայկական կողմը, ոչ թե ադրբեջանական
Ադրբեջանում արդեն ավանդույթ է դառնում` Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների յուրաքանչյուր հանդիպումից, ԵԱՀԿ ՄԽ տարածաշրջան յուրաքանչյուր այցից և երկու երկրների նախագահների հանդիպումից առաջ անհամարժեք հայտարարություններ անել, որոնք, ըստ Բաքվի իմաստունների, կստիպեն Հայաստանին, ԵԱՀԿ ՄԽ-ին և համաշխարհային հանրությանը «վերադարձնել բուն ադրբեջանական հողերը»: Ընդ որում, արվում են այդ հայտարարությունները Ադրբեջանի ինչ-որ գյուղում կամ, լավագույն դեպքում, շրջկենտրոնում Հեյդար Ալիևի հերթական հուշարձանի բացման ժամանակ:
Հայաստանը հնդեվրոպական քաղաքակրթության օրրանն է
Հայ հնէաբանների վերջին հայտնագործությունները կարող են առիթ տալ, որ մոտ ապագայում Հին աշխարհի պատմությունը վերաշարադրվի
Հնագույն քաղաքակրթությունների ուսումնասիրությունների ժամանակ հաճախ Հայաստանն անտեսվել է, կարծես, դուրս մնալով համընդհանուր պատմական շրջադարձերից: Հետազոտողների հետաքրքրությունները համարյա միշտ սահմանափակվել են հիմնականում հին Միջագետքի և Եգիպտոսի տարածքների ուսումնասիրություններով: Բնականաբար, հնարավոր չէր հին քաղաքակրթությունների կազմավորման գործում ամբողջությամբ բացառել Հայաստանի գործոնը. բավականին շատ էին ապացույցները: Սակայն, այս կամ այն պատճառով Հայաստանը, համենայն դեպս, դուրս էր մղվել հնարավոր առաջնորդների ցուցակից:
Facebook-ից օգտվողներին հաջողվեց պաշտպանել սոցիալական ցանցի հայալեզու ինտերֆեյսը
Հուլիսի 5-11-ի հեռահաղորդակցության ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հիմնական իրադարձությունների ամփոփում
12 հուլիսի 2010
Այս շաբաթ տեղեկատվական անվտանգությունն ուշադրության կենտրոնում էր: Հայ բլոգերները խոշորագույն համացանցային հանրագիտարան Վիքիփեդիայի փոխարեն ստեղծել են այլընտրանքային համացանցային wiki.hayqpress.com-ը, որտեղ կարելի է գտնել ճշմարտացի և անկողմնակալ տեղեկատվություն Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին:
Շաբաթվա թեման` ղարաբաղյան կարգավորումն ԱՄՆ պետքարտուղարի Հայաստան կատարած այցելության համատեքստում
Հուլիսի 2-8-ի հիմնական քաղաքական իրադարձությունների ամփոփում
10 հուլիսի 2010
Հայաստանում հիմնական քաղաքական իրադարձությունները սկսվեցին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների այցլելությունից Հայաստան: Հուլիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից ժամանած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ներկա փուլի ընթացքն ու առկա հնարավորությունները:
Ղարաբաղյան պատերազմ. հայրենասերի պատմություն
Չկա ավելի լավ բան, քան կարողանալ թշնամուն համոզել, որ մարտի դաշտում կարելի է պահպանել մարդկային արժեքները
7 հուլիսի 2010
1988 թվականի սումգայիթյան ջարդերը ցնցեցին ողջ հայությանը: Այդ վայրագությունների արդյունքում զոհվեցին տասնյակ մարդիկ, որոնց մեծ մասը ողջակիզվեց ծեծի ու տանջանքների ենթարկվելուց հետո, իսկ հարյուրավոր հայեր վիրավորվեցին, նրանցից շատերը հաշմանդամ դարձան: Կողոպտվեցին ավելի քան երկու հարյուր բնակարաններ, այրվեցին ու ոչնչացվեցին տասնյակ ավտոմեքենաներ, արհեստանոցներ, խանութներ, կրպակներ և հասարակական նշանակության այլ օբյեկտներ: Բացի դրանից, անօթևան մնացին հազարավոր փախստականներ, որոնք մինչ օրս էլ տուն չունեն: Այդ տարին փոխեց շատերի կյանքը, այդ թվում` 27-ամյա Մանվել Եղիազարյանի կյանքը, ում մեջ սումգայիթյան դեպքերից հետո «կոտրվեց» ամենակարևորը` խաղաղության ու արդարության հանդեպ հավատը: