Հորդանանում անցկացվեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը
PanARMENIAN.Net - Հունիսի 24-30-ը Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունում անցկացվեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը:
Հայաստանի մշակութային օրերն ազդարարվեց Ամմանի Մշակույթի Թագավորական կենտրոնում գեղագիտության մանկական կենտրոնի տնօրեն, արվեստագետ Արմենուհի Հարությունյան-Իգիթյանի կոլաժների ցուցահանդեսի բացմամբ: Այնուհետև նույն սրահի գլխավոր դահլիճում մեծ հանդիսավորությամբ տեղի ունեցավ մշակութային օրերի պաշտոնական բացումը: Բացման խոսքով հանդես եկան Հորդանանի մշակույթի նախարար Սալահ Ջառառը և Հորդանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արշակ Փոլադյանը: Ելույթներից հետո ներկաներն ունկնդրեցին հայ անվանի երգահան, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Ռուբեն Ալթունյանի ղեկավարած ժողգործիքների խմբի և պատանի քանոնահար, միջազգային մի շարք մրցանակների դափնեկիր Նարեկ Կազազյանի ելույթները:
Հունիսի 26-ին հայ երաժիշտները Քարակ քաղաքի «Հասան» մշակույթի կենտրոնում հայ և հորդանանցի հանդիսատեսի ուշադրությանը ներկայացրին հայկական ժողովրդական ու ազգագրական երգն ու պարը: Նույն օրը Ամմանի Մշակույթի Թագավորական կենտրոնի կամերային դահլիճում տեղի ունեցավ Հորդանանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արշակ Փոլադյանի «Հայ-արաբական պատմա-մշակութային հարաբերությունները» թեմայով դասախոսությունը` արաբերեն լեզվով: Դասախոսությունը լայն արձագանք գտավ Հորդանանի գիտական և մշակութային շրջանակներում, արտատպվեց հորդանանյան մի շարք լրատվամիջոցներում: Հորդանանի կենտրոնական հեռուստատեսությանը տված երկու հարցազրույցներում ՀՀ դեսպանն անդրադարձավ հայ-արաբական հարաբերություններին ու Հորդանանում մշակույթի օրերի անցկացմանը:
Հունիսի 29-ին Իրբիդ քաղաքի մշակույթի պալատում ՀՀ և Հորդանանի մշակույթի նախարարների ներկայությամբ տեղի ունեցավ Հորդանանում Հայաստանի մշակույթի օրերի պաշտոնական փակման արարողությունը, որին հետևեց համերգ:
Հորդանանում Հայաստանի մշակույթի օրերը լայնորեն լուսաբանվեցին հորդանանյան տպագիր և էլեկտրոնային լրատվամիջոցների կողմից: Այդ թեմային տարբեր հրատարակումներով անդրադարձան մեկ տասնյակից ավելի ԶԼՄ-ներ: