ՀԱԿ երիտասարդները կազմակերպել են ֆլեշ-մոբ` նվիրված հայ ակտիվիստների ձերբակալման 1-ամյակին (վիդեո)
PanARMENIAN.Net - 2011 թ. օգոստոսի 9-ի դեպքերի մեկ տարին լրանալու և դրան հաջորդած Հայ ազգային կոնգրեսի ակտիվիստների նկատմամբ ապօրինի քրեական հետապնդման, իսկ այնուհետև հուլիսի 20-ի դատավճռով նրանցից 4-ին` Սարգիս Գևորգյանին, Արտակ Կարապետյանին, Տիգրան Առաքելյանին, Դավիթ Քիրամիջյանին մինչև 6 տարվա ազատազման դատապարտելու կապակցությամբ Հայ ազգային կոնգրեսի երիտասարդները Հյուսիսային պողոտայում կազմակերպել էին ֆլեշ-մոբ:
2011թ. օգոստոսի 9-ին ոստիկանությունը ձերբակալել է ՀԱԿ ակտիվիստներին: Ըստ ՀԱԿ-ի տեղեկատվության, օգոստոսի 9-ին ոստիկանությունը բռնություն է կիրառել Կոնգրեսի համակիրներ Տիգրան Առաքելյանի և Արտակ Կարապետյանի նկատմամբ: «Երբ միջադեպի վայր հասած Կոնգրեսի համակիրներ Արեգ Գևորգյանը, Սահակ Մուրադյանը, Վահագն Գևորգյանը, Սարգիս Գևորգյանը, Դավիթ Քիրամիջյանը փորձել են հարթել միջադեպը, ոստիկանությունը դաժան բռնություն է կիրառել նաև նրանց նկատմամբ: Նրանք բոլորը բերման են ենթարկվել ոստիկանություն»,-ասվում է ՀԱԿ հաղորդագրության մեջ: Ոստիկանությունն իր հերթին մեղադրում է ՀԱԿ ակտիվիստներին ոստիկանների վրա հարձակվելու մեջ:
Օգոստոսի 4-ին հաղորդագրություն է հայտնվել այն մասին, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը որոշում է ընդունել Արեգ Գևորգյանի, Սահակ Մուրադյանի և Վահագն Գևորգյանի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու մասին, իսկ դրա համար հիմք է ծառայել հանցագործության մեջ նրանց մասնակցության ապացույցների բացակայությունը: