Մոսկվայում տեղի ունեցած անկարգություններին հաջորդեց կովկասցիների հետ ծեծկռտուքը Սարատովում
PanARMENIAN.Net - Հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան զանգվածային ծեծկռտուք է տեղի ունեցել տեղի երիտասարդների ու կովկասցիների միջև, հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները:
Ըստ «Վզգլյադ-ինֆո» գործակալության, որը հղում է կատարում ականատեսներին, «Պիոներ» կինոթատրոնի մոտ բախմանը մոտ 20 մարդ է մասնակցել: «Ծեծկռտուքի մասնակիցները հարվածել են միմյանց ձեռքերով ու ոտքերով: Լսելի էր կովկասյան առոգանությունը»,-ասել են վկաները: Կինոթատրոնի պահակայինները փորձել են կանգնեցնել կռվողներին, իսկ անցորդներից մեկը ոստիկանություն է կանչել: Արդյունքում հաջողվել է միայն կոնֆլիկտի մեկ մասնակցի բերման ենթարկել, մյուսները փախել են: Իրավապահները «Ինտերֆաքս» գործակալությանը հայտարարել են, որ հակամարտության պատճառը պարզվում է, իսկ ծեծկռտուքի փաստով ստուգում է անցկացվում:
Մինչդեռ քաղաքում ձերբակալել են երեք ազգայնականների, որոնք չարտոնված պիկետներ էին անցկացնում, գրում է «ՍարատովԲիզնես Քոնսալթինգը»: Ինչպես ճշտում է Saratovnews-ը, Սարատովի ազգայնականները մտադիր էին երկուշաբթի երեկոյան երթով անցնել Կիրովի պողոտայով, համերաշխություն հայտնելու համար մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո շրջանի բնակիչների հետ: Ազգայնականների առաջնորդներից մեկը ավելի վաղ հայտնել էր ինտերնետ-պարբերականին, որ ակցիան համաձայնեցված չէ քաղաքային իշխանությունների հետ, ուստի պաստառներ չեն լինի, գրում է Lenta.ru-ն:
Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո շրջանում անկարգությունների առիթ է հանդիսացել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը Մոսկվայի Բիրյուլովո թաղամասի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվեց անկարգությունների: Մասնակիցները մեղադրում էին ոստիկանությանն, որն, իբր, պատշաճ չի կատարում իր պարտականությունները, տեղաբնակները կազմակերպել են շրջանի պարեկում: Ակցիայի ագրեսիվ տրամադրված մասնակիցների մի մասը՝ մոտ 1000 մարդ, ազգայնամոլների ու ֆուտբոլային ֆանատների առաջնորդությամբ, կոտրել է «Բիրյուզա» առևտրային կենտրոնի ցուցափեղկերը, իսկ հետո շարժվել է դեպի բանջարեղենի բազա, որտեղ միգրանտներ են աշխատում:
«Ինտերֆաքսը», իրավապահների վրա հղումով, հայտնում է, որ վրդովված մարդիկ ջարդել են բազայի դարպասները, վնասել են սառնարանները, կոտրել են կայանած մեքենաները, ջախջախել են ձմերուկների առևտրի տաղավարը: Կեսգիշերից հետո իրավիճակը հաջողվել է համեմատաբար կայունացնել հատուկ ուժերի միջամտությամբ: