Նասրալա. «Հեզբոլլահը» Սիրիայում կմնա որքան անհրաժեշտ է
PanARMENIAN.Net - Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմից կռվող շիաների խմբավորումները Սիրիայում կմնան այնքան, որքան հարկավոր է: Այդ մասին հայտարարել է «Հեզբոլլահ» խմբակցության առաջնորդ շեյխ Հասան Նասրալան, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Նասրալան հայտարարել է այդ մասին Լիբանանում տասնյակ հազարավոր շիաների առջև՝ ելույթ ունենալով Աշուրայի արարողության ժամանակ Հարավային Բեյրութում:
«Հեզբոլլահ» խմբակցությունը, որ բառացի նշանակում է «Աստուծո կուսակցություն», շիա իսլամիստական կուսակցություն և կազմակերպություն է Լիբանանում: Հեզբոլլահն ստեղծվել է 1982 թվականին որպես ռազմական կազմակերպություն, ի պատասխան Լիբանանի ներխուժած Իսրայելի, նպատակ ունենալով Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ դիմադրելու Իսրայելին: Հեզբոլլահի 1985-ի մանիֆեստը նշում է երեք հիմնական նպատակներ՝ Լիբանանում վերջ տալ գաղութաբնակությանը, արդարություն հաստատել Ֆալանժ կուսակցության ոճրագործ անդամների նկատմամբ և Լիբանանում հաստատել իսլամական վարչակարգ:
Հեզբոլլահը ֆինանսական օգնություն ստանում է Իրանից, Սիրիայից և նվիրատվություններ լիբանանցիներից և այլ շիաներից։ Աշուրան շիաների մոտ իմամ Հուսեյնի հիշատակության օրն է, որը նահատակվել է 680 թվականին Քերբելում: