Քերի. ԱՄՆ-ն այլևս չի պնդում, որ Ասադն անհապաղ հեռանա պաշտոնից
PanARMENIAN.Net - ԱՄՆ-ն պնդում է, որ Սիրիայում «սահուն» իշխանափոխություն լինի և հրաժարվել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի անհապաղ հրաժարականի պահանջից: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին CNN-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք փոխեցինք դա…քանի որ դա չի աշխատում: Սահուն անցում է հարկավոր, կառավարելի անցում, որպեսզի վրեժի, հատուցման ու կորուստների մտավախություն չլինի»,-ասել է Քերին` պատասխանելով լրագրողի այն պնդմանը, թե նախկինում ԱՄՆ-ն պահանջում էր Ասադի անհապաղ հրաժարականը: Նա հավելել է, որ եթե Ասադն ավելի շուտ հեռանա պաշտոնից, դա կարող է «դեպի ներս ուղղված պայթյունի» պատճառ դառնալ, դա կզրկի երկրին ցանկացած հասարակական կյանքից:
Այսպիսով Քերին ազդարարեց ԱՄՆ դիրքորոշման փոփոխությունը:
Բացի այդ, Քերին նշել է, որ Ռուսաստանի մասնակցությունը սիրիական հակամարտության կարգավորմանը կարող է «հնարավորություն» լինել ԱՄՆ համար հանգուցալուծելու ճգնաժամը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Սիրիայում ռուսական ռազմական ներկայության ուժգնացումը վերջին շրջանում համաընդհանուր ուշադրության է արժանանում և աճող տագնապ է հարուցում Վաշինգտոնում, սակայն Պուտինը նշել է, որ Մոսկվայի գործողությունները միանգամայն օրինական են և համապատասխանում են ՄԱԿ կանոնադրությանը: «Այս դեպքում մենք գործ ունենք Սիրիայի կառավարության ռազմատեխնիկական աջակցության մասին խնդրանքի հետ, ինչն էլ անում ենք օրինական միջազգային պայմանագրերի շրջանակում»,-ասել է Պուտինը: