Անկարան մտափոխվել է. Խոցված Սու-24-ի համար փոխհատուցում չի վճարելու
PanARMENIAN.Net - Թուրքիան փոխհատուցում չի վճարի Ռուսաստանին խոցված Սու-24-ի համար: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յիլդիրիմը, գրում է Slon-ը Reuters-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ, ՌԻԱ Նովոստին թուրքական TRT-ի վրա հղումով, որը ցուցադրել է Յիլդիրիմի հետ հարցազրույցը, հայտնել էր, որ Անկարան պատրաստ է փոխհատուցել Մոսկվային խոցված ինքնաթիռի համար:
«Նամակի բովանդակությունը պարզ է: Մենք հայտնել ենք մեր ափսոսանքը և անհրաժեշտության դեպքում փոխհատուցում կվճարենք: Երկու երկրներն էլ ցանկանում են կարգավորել հարաբերությունները: Կարծում եմ՝ գործերը կարգավորվում են»,- հայտարարել է Յիլդիրիմը TRT-ի եթերում:
Անկարան հուսով էր, որ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ արագ կվերականգնվեն: Կրեմլի ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովն իր հերթին հայտարարել էր, որ «պետք չէ մտածել, թե մի քանի օրում կհաջողվի ամեն ինչ կարգավորել»: Ավելի վաղ ՌԴ իշխանությունները որպես երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման քայլերից մեկը նշել էին նաև հասցված վնասի փոխհատուցումը: