Գյուլենի հետ կապերի համար Թուրքիայում մոտ 90 հետախույզ է աշխատանքից ազատվել
PanARMENIAN.Net - Թուրքիայի Ազգային հետախուզական կազմակերպությունը (MIT) հայտարարել է 87 աշխատակցի աշխատանքից ազատելու մասին` նրանց մեղադրում են ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ կապեր ունենալու մեջ:
Ավելի վաղ աշխատանքից հեռացվել էր MIT 141 աշխատակից, 100 մասով հետաքննությունն ավարտվել է` նրանցից 87-ին ազատել են համակարգից պետմարմիններում այլ պաշտոններում աշխատելու իրավունքից զրկելով:
Միևնույն ժամանակ Թուրքիան պահանջել է Գերմանիայից արտահանձնել նախկին դատախազներ Զեքերին Օզային և Ջելալ Կարային, որին մեղադրում են Գյուլենի հետ կապեր ունենալու մեջ: Ըստ գործակալության դիվանագիտական աղբյուրների, Գերմանիայի իշխանությունների հասցեին նոտա է հղվել` արտահանձնման պահանջով: Ըստ Անկարայի վարկածի, նրանք Գյուլենի FETO կազմակերպության անդամներ են, որը Թուրքիայում ահաբեկչական է համարվում: