ԱԳՆ խոսնակ. Արցախը պետք է որոշիչ ձայն ու ներգրավվածություն ունենա բանակցություններում
PanARMENIAN.Net - ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, ադրբեջանական կողմի ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին հետ հանդիպումներում հայկական կողմն ընդգծել է՝ Արցախը որոշիչ ձայն ու ներգրավվածություն պետք է ունենա կարգավորման գործընթացում։
«Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգության ապահովումը գերակա առաջնահերթություն են Հայաստանի համար։ Բանակցությունների արդյունավետության բարձրացման համար էական նշանակություն ունի խաղաղության նպաստող մթնոլորտի ապահովումը, այդ թվում վստահության ու անվտանգության մեխանիզմների ամրապնդման միջոցով, որն իր մեջ ներառում է նաև ագրեսիվ հռետորաբանության բացառումը», - ասել է նա՝ հավելելով, որ սա ամրագրվել է հենց առաջին հանդիպումների ժամանակ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Հայաստանի համար Արցախի կարգավիճակի և անվտանգության հարցերը մնում են ամենագերակա խնդիրները՝ սրա շուրջ են բանակցությունները: