Փաշինյան․ Իրավիճակը ԼՂ-ում ավելի է սրվել, նոր խնդիրներ կան
PanARMENIAN.Net - Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման պատճառով իրավիճակն Արցախում ավելի է սրվել, քանի որ էլեկտրաէներգիա մատակարարող գծի խափանման պատճառով նոր խնդիրներ են առաջացել, հովհարային անջատումներ են սկսվել։
Նա նշել է, որ ոչ լիարժեք սննդի պատճառով չեն գործում մանկապարտեզները, աշխատատեղեր են փակվում, ինչն ավելի է սրում սոցիալական վիճակը։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ շրջափակումով Ադրբեջանը նպատակ ունի կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու ԼՂ ժողովրդի կամքը՝ հավելելով, որ այդ կամքն անկոտրում է։
Նա նաև ասել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը սադրանք է, որի վերջնական նպատակը նոր ռազմական էսկալացիան է, և որ պետք է խուսափել քայլերից, որոնք ցանկալի են նման սցենարը մշակողների համար։
Խոսելով ՀՀ անելիքների մասին՝ վարչապետն ասել է, որ դիվանագիտական կառույցները պետք է կրկնապատկեն ԼՂ–ում հումանիտար ճգնաժամի միջազգային տեսանելիությունը մեծացնելու ու միջազգային ատյաններում քննարկման առարկա դարձնելու ջանքերը։