PanARMENIAN.Net - Կիբերոստիկանությունը քաղաքացիներին կոչ է անում չարձագանքել +63, +212 կամ այլ միջազգային հեռախոսային կոդերով համարներից iMessage համակարգի միջոցով ուղարկվող հաղորդագրություններին, որոնք ներկայացվում են ՀՀ ՆԳՆ-ի կամ պետական այլ կառույցների անունից։
Գերատեսչությունը մանրամասնել է, որ նման հաղորդագրությունները պարունակում են պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանակող ֆիշինգային հղումներ, որոնց միջոցով չարագործները փորձում են ձեռք բերել քաղաքացիների անձնական կամ բանկային տվյալները։
Նշվում է, որ նման հաղորդագրությունները պարունակում են պետական մարմինների պաշտոնական կայքերին նմանվող ֆիշինգային հղումներ, որոնց միջոցով հանցավորները նպատակ են հետապնդում ձեռք բերել ձեր անձնական կամ բանկային տվյալները։
«Հիշե՛ք՝ ՀՀ ՆԳՆ-ին պատկանում է roadpolice.am կայքը։ Այս հասցեն որևէ կերպ կրկնօրինակող այլ կայքերը (օրինակ՝ roadpolice. icu) կեղծ են և որևէ առնչություն չունեն ՀՀ ՆԳՆ-ի հետ։
Նման հաղորդագրություն ստանալու դեպքում՝
• չբացեք հաղորդագրության մեջ նշված հղումները,
• ստուգեք տեղեկատվությունը միայն պաշտոնական աղբյուրներից,
• մի՛ տրամադրեք որևէ անձնական կամ բանկային տվյալ,
• անմիջապես արգելափակեք ուղարկող հեռախոսահամարը և նշեք այն որպես Spam/Junk»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ: