Թուրքիայի հետ հարաբերություններում նվազագույն զիջումը ավերիչ հետեւանքների կհանգեցնի Հայաստանի համար
PanARMENIAN.Net - Մադրիդյան սկզբունքների եւ հայ-թուրքական Արձանագրությունների հրապարակումից հետո Հայաստանի հասարակայնությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի վերոհիշյալ փաստաթղթերից բխող բոլոր բացասական հետեւանքների կանխման համար: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնեց «Հայկական ընտրություն» ստեղծվող կուսակցության նախաձեռնողական խմբի անդամ Ալեքսանդր Կանանյանը:
Նրա խոսքով, մինչ օրս հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ոչինչ չի փոխվել եւ նախկինում նախատեսված բոլոր ծրագրերը իրականացվելու են:
Կանանյանն առաջարկում է բացատրել եւ հայ բնակչության շրջանում արմատացնել այն, որ հայ-թուրքական մերձեցման եւ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում նվազագույն զիջումը ավերիչ հետեւանքների կհանգեցնի ոչ միայն ԼԶՀ, այլեւ հայ պետականության համար առհասարակ:
«Մադրիդյան սկզբունքներն» ընդունվել են 2007թ. նոյեմբերին ԵԱՀԿ գագաթաժողովում եւ պարունակում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ ՄԽ առաջարկները: Մադրիդյան սկզբունքների մանրամասները հրապարակված չեն: