Գուրգեն Եղիազարյանը, ելնելով Forbes-ի սխալ տնտեսական գնահատականներից, ամեն դեպքում քննադատեց իշխանություններին
PanARMENIAN.Net - Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ՀԱԿ անդամ, Հայաստանի Ազգային անվտանգության վարչության պետի նախկին տեղակալԳուրգեն Եղիազարյանը սուր քննադատության է ենթարկել Հայաստանում առկա տնտեսական իրավիճակը, որի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Forbes-ը Հայաստանի տնտեսությունն աշխարհի ամենավատ տնտեսությունների շարքում ճանաչել է երկրորդը: «Առաջարկում եմ, որպեսզի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կախվի Forbes ցուցակում Հայաստանի 177-րդ տեղը զբաղեցնելու պատճառով»,- հայտարարել է նա: Նա հեգնանքով նշել է, որ մեկ օր առաջ Մադագասկարի նախագահը լքել է երկիրը և մեկնել անհայտ ուղղությամբ, որը ցուցակում ունի ամենավատ տնտեսությունններից մեկը:
Իր հերթին ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Համլետ Հարությունյանը հայտարարել է, որ չի հավատում նման «հեղինակային» հրատարակությունների և չի կարծում, որ Հայաստանը զբաղեցնում է այն տեղը, որը նրան հատկացրել է Forbes-ը: Միաժամանակ նա հավելել է, որ իշխանությունները նախագահի գլխավորությամբ գիտեն Հայաստանի տնտեսական խնդիրների մասին և աշխատում ենք դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ:
Forbes-ի գնահատականը Հայաստանի համար հիմնված է վերջին երեք տարվա մի շարք ցուցանիշների, մասնավորապես տնտեսական աճի, գնաճի, ինչպես նաև ընթացիկ դեֆիցիտի ցուցանիշի վրա, որոնք Հայաստանի համատեքստում հատկապես վատթարացել են 2009 թվականի ճգնաժամային ժամանակահատվածում: Հուլիսի 7-ին Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Ապպիի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում այդ մասին հայտնել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքով, այդ ցուցանիշները միջինացված են եռամյա կտրվածքով, ինչը լավագույն կերպով չի բնութագրում Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացը: Սակայն, ինչպես ընդգծել է նախարարը, եթե մի կողմ դնենք 2009 թվականը և հայացք նետենք 2011-2012 թվականներին, ապա Հայաստանում բոլորովին այլ պատկեր կլինի, որը բնութագրվում է տնտեսական աճով և գնաճի նվազմամբ: «Դա ընդամենը ակնթարթային (ոչ մեծ ժամանակահատված ընդգրկող) գնահատական է, այն չի կարող նույնը լինել 2012-ին և լիովին պայմանավորված է 2009թ. իրադրությամբ»,- ընդգծել է նա: Ժան-Միշել Ապպին իր հերթին համաձայնել է Վաչե Գաբրիելյանի կարծիքի հետ` ընդգծելով, որ «Ակնհայտ է, որ Հայաստանը աշխարհի ամենավատ երկիրը չէ և ամենավատ տնտեսությունը չէ, որ ունի»: «Այո, եղել է գնաճ, իսկ ներկրումը վերջին տարիներին երկու անգամ գերազանցել է արտահանումը, հետճգնաժամային շրջանում գնաճը հասել է 9,5 տոկոսի, բայց դա միանշանակ չի վկայում այն մասին, թե դա հետևողական բնույթ է կրելու»,- ընդգծել է նա: