G8 հայտարարությունները ֆորմալ հաստատում են, որ ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ լուծման երաշխավորն են
PanARMENIAN.Net - Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ հայտարարություններ, ինչպես այսօրվանն էր, շատ են եղել: Գերագույն մակարդակով ցանկացած հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները հայտարարություններ են ընդունում, և G8 գագաթաժողովը Դովիլում բացառություն չէ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՌԳԱ Արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի, Կովկասի և Ուրալա-Պովոլժյեի ուսումնասիրման կենտրոնի փորձագետ Անդրեյ Արեշևը: Նրա խոսքով` այդ հայտարարությունները ֆորմալ հաստատում են, որ ԱՄՆ-ն և ՌԴ-ն ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման երաշխավորն են: «Բայց կարևոր է այն, որ բոլոր այդ բարի մտադրություններն օդում կախված չմնան: Այժմ Մադրիդյան սկզբունքների ստեղծագործական հարմարեցում է հարկավոր, որովհետև «հում» տեսքով դրանք անպետք են հիմնախնդրի լուծման համար: Կրկնում եմ` հայտարարությունները չպետք է արտացոլեն կոնկրետ ամսաթվին, տվյալ դեպքում` մինչև բոլոր երեք երկրներում` ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և Ֆրանսիայում կայանալիք նախագահական ընտրությունները հակամարտությունը կարգավորելու ցուցադրական ձգտումը»,- ասել է Արեշևը:
Այսօր Դովիլ քաղաքում ընթացող «Մեծ ութնյակի» գագաթաժողովի ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բարաք Օբաման և Նիկոլյա Սարկոզին համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ են արել «քաղաքական կամք դրսևորել և հունիսին կայանալիք հայ-ադրբեջանական գագաթաժողովի ընթացքում ավարտել հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքները: Հետագա երկարաձգումը միայն հարցականի տակ կդնի կողմերի հավատարմությունը պայմանավորվածությունների ձեռքբերմանը»: