Վարդերես Սամուրղաշևը պարգևատրվել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության նախարարության ոսկե մեդալով
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի հրամանով, 2000 թվականի Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, 2004 թվականի Օլիմպիադայի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի չեպիոն և Եվրոպայի հաղթող հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Վարդերես Սամուրղաշևը (Ռուսաստան) պարգևատրվել է նախարարության ոսկե մեդալով:
Մեդալն անվանի մարզիկին հանձնվել է նրա ծննդյան 33-րդ տարեդարձին նվիրված տոնակատարության ընթացում՝ ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության հետ համագործակցության, ինչպես նաև ֆիզիկական կուլտուրայի ու սպորտի բնագավառում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համագործակցության սերտացման գործում ունեցած մեծ ներդրման համար: Վերջերս Սամուրղաշևը հայտարարել էր մարզական կարիերայի ավարտի մասին: