Սիրիայում ՌԴ հատուկ նշանակության ուժերի սպա է զոհվել
PanARMENIAN.Net - Ռուսաստանի հատուկ նշանակության ուժերի սպա է զոհվել Սիրիայում` Պալմիրայի արվարձանում: Հմեյմիմում ռուսական ուժերի ներկայացուցիչը հայտնել է, որ սպան զոհվել է` հայտնվելով շրջափակման մեջ և կրակն իր վրա ընդունելով: Սպայի անունը չի նշվում:
«Պալմիրայի մոտակա Թադմոր բնակավայրի շրջանում հատուկ նշանակության առաջադրանք կատարելիս զոհվել է ՌԴ հատուկ նշանակության ուժերի սպա: Նա նշանառում էր ռուսական ինքնաթիռների հարվածները ԻՊ ահաբեկիչների թիրախներին»,-հայտարարել է ՌԴ ներկայացուցիչը լրագրողներին, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Ըստ ՌԴ ներկայացուցչի, զոհված սպան մարտական առաջադրանք էր կատարում Պալմիրայում մեկ շաբաթվա ընթացքում: Նա ի հայտ էր բերում ԻՊ գրոհայինների օբյեկտները` «ճշգրիտ կոորդինատները հաղորդելով ռուսական օդաչուներին»:
«Զինծառայողը հերոսաբար զոհվել է` կրակն իր վրա ընդունելով, երբ հայտնաբերվել է ահաբեկիչների կողմից և շրջափակվել է»,-ասել է ՌԴ ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ ՌԴ Կենտրոնական զինվորական շրջանի զորքերի հրամանատարի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Դվորնիկովը խոստովանել էր, որ հենց ինքն է Սիրիայում ռուսական բանակի զորախմբի հրամանատարը և հաստատել է ցամաքային զորամասերի մասնակցությունը գործողությանը: «Չեմ թաքցնի, Սիրիայի տարածքում գործում են նաև մեր հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումները: Հրամանատարը հավելել է նաև, որ ռուս ռազմական խորհրդականները շարունակում են աշխատել Սիրիայում «բոլոր մակարդակներում, այդ թվում նաև մարտավարական»:
Մարտի 20-23-ը ՌԴ ՕՏՈւ 146 հարված են հասցրել ահաբեկիչների ռազմական օբյեկտներին Պալմիրայի շրջանում: Ավելի վաղ Կրեմլը պաշտոնապես խոստովանել է Սիրիայում 5 ռուս զինծառայողի զոհվելու փաստը:
Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն անհրաժեշտության դեպքում կարող է մի քանի ժամում համալրեր իր զորախումբը Սիրիայում: