«Սիրիայի ազատ բանակը» միասնական ռազմական դաշինք է ստեղծում
PanARMENIAN.Net - «Սիրիայի ազատ բանակի» կազմի մեջ մտնող զինյալ խմբավորումները հայտարարել են միասնական ռազմական դաշինքի ստեղծման մասին, որը կոչված է արձագանքելու հարձակումներին Սիրիայի ցանկացած շրջանում:
«Մենք` Սիրիայի ամբողջ տարածքի զինյալ ջոկատներս, միասնական դաշինք ենք ձևավորում: Ցանկացած հարձակում այն տարածքում, որտեղ կան մեր ստորաբաժանումները, կգնահատվի որպես հարձակում մեր ջոկատների դեմ, Սիրիայի ամբողջ տարածքում: Եվ մենք մեզ պատասխանելու իրավունք ենք վերապահում»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որին միացել է 37 ջոկատ:
Հայտարարության մեջ ասվում է նաև, որ հրադադարի ռեժիմը գործնականում տապալված է, իսկ կառավարական զորքերը ինտենսիվ ռմբակոծություններ են իրականացնում, մասնավորապես, Հալեպում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին: :
Ավելի վաղ «Սիրիայի ազատ բանակը» հայտարարել էր, որ Հալեպի գնդակոծությունների պատճառով, չի պահպանի «լռության ռեժիմը», որը մայիսի լույս 1-ի գիշերը հայտարարվել է Դամասկոսի արվարձանում` 24 ժամով և Լաթաքիայում` 72 ժամով: Ավելի ուշ դրա գործողությունը Դամասկոսում երկարաձգվեց` պայմանավորված դրական արդյունքներով:
Սիրիայի տարածքում ՌԴ Հակառակորդ կողմերի հաշտեցման կենտրոնի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Սերգեյ Կուրալենկոն հայտնել էր, որ կողմերն ակտիվորեն բանակցում են Հալեպի գավառում լռության ռեժիմի հաստատման շուրջ: Քաղաքի բնակելի թաղամասերը վերջին օրերին ահաբեկիչների կողմից ենթարկվել են ականանետային և հրթիռային գնդակոծման:
«Սիրիայի ազատ բանակը» ստեղծվել է Սիրիայում հակամարտության մեկնարկից հետո, դա ընդդիմության մարտական թևն է: Նրա հիմքն են կազմում բամաթիվ զինյալ խմբավորումները, որոնք հիմնականում բաղկացած են կառավարական բանակի դասալիքներից և Ասադի ուժերի դեմ կռված գրոհայիններից: Ասադի ռեժիմի ոչնչացումն է «Սիրիայի ազատ բանակի» հիմնական նպատակը, որին աջակցում են Թուրքիան և ԱՄԷ-ն: «Սիրիայի ազատ բանակը» զգալի տարածքներ է վերահսկում Իդլիբում և Հալեպում, ինչպես նաև երկրի հարավում: