Oxfam. Հարուստների և աղքատների միջև խզումն աշխարհում ռեկորդային է դարձել
PanARMENIAN.Net - Աղքատության դեմ պայքարող կազմակերպությունների միջազգային միավորման` Oxfam-ի, փորձագետները հայտարարել են աշխահում հարուստների և աղքատների միջև ռեկորդային խզման մասին: Զեկույցում ասվում է, որ ամենահարուստ 8 անձը նույնքան միջոցներ ունի, որքան մարդկության ամենաչքավոր հատվածը` 3.6 մլրդ մարդը:
Զեկույցում նոր, հստակեցված տվյալներ կան ֆինանսների բաշխման վերաբերյալ: Ըստ հետազոտության, բարեկեցության հետ կապված վիճակը Հնդկաստանում, Չինաստանում և այլ երկրներում արագ վատթարանում է, գրում է RT-ն:
1988-2011թթ. մոլորակի բնակչության ամենաաղքատ 10 տոկոսի եկամուտներն աճել են ընդամենը $65 դոլարով մեկ մարդու հաշվարկով, մինչդեռ «ունևորներինը»` 1 տոկոսով` կազմելով $11800, ինչն ավելի է 182 անգամ:
Ըստ հետազոտողների աշխահի ամենահարուստ մարդկանց 8-ում են` Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը, Inditex հոլդինգի հիմնադիր, որը միավորում է Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti ապրանքանիշերը, իսպանացի Ամանսիո Օրտեգան, Berkshire Hathaway-ի 86-ամյա գլխավոր տնօրեն Ուորրեն Բաֆեթը, Amazon.com-ի 52-ամյա ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը, Grupo Карсо-ի հիմնադիր Կառլոս Սլիմ Հելուն, Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը, Oracle-ի հիմնադիր 72-ամյա Լարրի Էլիսոնը, Bloomberg LP-ի սեփականատեր և գլխավոր տնօրեն Մայքլ Բլումբերգը: