ԻՊ գրոհայինները Սիրիայում անտիկ դարաշրջանի արձաններ են ոչնչացրել
PanARMENIAN.Net - Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման կողմնակիցներն անտիկ դարաշրջանի մի քանի արձան ու խորաքանդակ են ոչնչացրել Սիրիայի արևելքում գտնվող Դուրա-Եվրոպոս տեղանքում: Վանդալների նկարահանած կադրերը տեղադրվել են գրոհայիններին աջակցող կայքերում: Տեսանյութում անտիկ դարաշրջանի արձաններն ու խորաքանդակները մեծ մահակով փշրում են մանր բեկորների:
Ըստ SANA գործակալության, գրոհայիններն ավելի վաղ թալանել էին Դուրա-Եվրոպոսը՝ ոչնչացնելով մշակութային արժեքները: ԻՊ-ն և մյուս ահաբեկչական կազմակերպությունները վաճառքի են հանում հնագիտական նմուշները, մաքսանենգ ճանապարհով արտահանելով Սիրիայից, իսկ այն գտածոները, որոնք չեն կարողանում վաճառել, ոչնչացնում են:
Գործակալությունը տեղի ունեցածն անվանել է «նոր հանցագործություն սիրիական քաղաքակրթության և համաշխարհային ժառանգության դեմ»:
Դուրա-Եվրոպոսն անտիկ քաղաք է Սիրիայում՝ ժամանակակից Կալաթ էս Սալիհիայի հարևանությամբ: Այն գոյատևել է մ.թ.ա 300 թ. մինչև մ.թ.ա 256 թ.: Հայտնի է հնագիտական գտածոներով և լավ պահպանված հին որմնանկարներով:
2017-ի հունվարին ԻՊ գրոհայինները քանդեցին Հռոմեական թատրոնի և Տետրապիլոնի մի մասը սիրիական Պալմիրայում: