18 մայիսի 2010 - 18:08 AMT
Ապրիլի 30-ին հեռացատկի աշխարհի և Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն Ռոբերտ Էմմիյանն ընտրվել էր Հայաստանի ատլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ:
Էմմիյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ Ֆեդերացիան շատ անելիքներ ունի, և նրանք պետք է ամեն ինչ անեն, որպեսզի լուծեն առկա խնդիրները: «Ցավոք սրտի, մեր երկրում պայմաններ չկան ատլետիկայի զարգացման համար: Ես արդեն հանդիպել եմ երկրի սպորտային ղեկավարության հետ և հուսով եմ, որ մենք կկարողանանք վերականգնել ավանդույթները»,- ասել է Էմմիյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում շատ լավ պատանի ատլետներ ման: Նա հուսով է, որ նրանք կդրսևորեն իրենց միջազգային մրցաշարերում: «Ֆեդերացիան օգտագործում է իր բոլոր հնարավորությունները Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում նոր դահլիճներ կառուցելու համար: Մենք արդեն կապ ենք հաստատել մի քանի երկրների հետ` մարզական գույք ձեռք բերելու համար»,- ասել է նա:
Արդեն 8 տարի է Հայաստանում ընթանում է ատլետիկայի մրցաշար` նվիրված Էմմիյանին: Մրցաշարը կայանալու է նաև 2010-ին և Էմմիյանը ցանկանում է, որպեսզի դրան մասնակցեն որքան հնարավոր է շատ երկրներ:
1987-ին Էմմիյանը Եվրոպայի ռեկոդ սահմանեց հեռացատկում (8մ 86 սմ), որը մինչև օրս չի գերազանցվել: 9 տարի նա որպես մարզիչ է աշխատել Քաթարում, այնուհետև եղել է Քաթարի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահի խորհրդական: «Ես ուզում եմ, որպեսզի իմ ռեկորդը գերազանցվի հայ ատլետների կողմից»: